Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του
ε.ε.ε.εκ. πειραιά

ΕΕΕΕΚ ΠΕΙΡΑΙΑ

ΚΤΙΡΙΟ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ

ΚΤΙΡΙΑΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ

ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟ

ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑ ΡΙΖΟΒΟΛΙΑΣ ΜΕ ΥΔΡΟΝΕΦΩΣΗ

ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ

ΑΙΘΟΥΣΑ ΒΙΝΤΕΟ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΥΔΡΑΥΛΙΚΗΣ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ 1

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΝΘΟΚΟΜΙΑΣ

ΓΗΠΕΔΟ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΚΕΡΚΙΔΕΣ

ΤΡΑΠΕΖΑΡΙΑ ΣΙΤΙΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαιδευσής και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Πειραιά είναι δημόσιο σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαιδευσης. Εκπαιδεύονται έφηβοι 13-22 ετών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, απόφοιτοι ειδικού ή γενικού δημοτικού σχολείου. Η διάρκεια φοίτησης είναι 6 χρόνια.

Τα εργαστήρια του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Πειραιά παρέχουν τις παρακάτω εξειδικεύσεις: Υδραυλικής, Ξυλουργικής-Επιπλοποιίας, Αυτόνομης Διαβίωσης, Ανθοκομίας, Κεραμικής, Μαγειρικής-Ζαχαροπλαστικής.

Το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. στεγάζεται από το σχολικό έτος 2006-07 σε νεόδμητο ιδιόκτητο κτίριο στην οδό Ανδριτσαίνης 10 στα Καμίνια του Πειραια.

Τα εργαστήρια του σχολείου μας είναι άρτια εξοπλισμένα με σύγχρονα μηχανήματα. Εκτός από τα εργαστηριακά μαθήματα, το πρόγραμμα περιλαμβάνει μαθήματα προβλεπόμενα από το αναλυτικό πρόγραμμα της γενικής εκπαιδευσης.

Επίσης το σχολείο διαθέτει Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό για παροχή υποστηρικτικού έργου. Το έργο αυτό παρέχεται σε ανεξάρτητο κτίριο με πλήρως εξοπλισμένες αίθουσες: Ψυχολογικής Στήριξης, Λογοθεραπείας, Εργοθεραπείας και Κοινωνικής Υπηρεσίας.

Τέλος, το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Πειραιά έχει στόχο την αλλαγή στάσης και την ευαισθητοποίηση όλων μας απέναντι στα ΑμεΑ με όραμα μια ανθρώπινη και αξιοπρεπή κοινωνία.