Αθλητικές Δραστηριότητες

10 Απριλίου 2024. 9η ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΣΗΣ

Την Τετάρτη 10 Απριλίου, το σχολείο μας συμμετείχε στην 9η Ημέρα Άθλησης που διοργάνωσε το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αγίου Δημητρίου. Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των μαθητών των Ε.Ε.Ε.ΕΚ της Αττικής μέσω αθλητικών δραστηριοτήτων και παιχνιδιών ψυχοκινητικής αγωγής. Σε όλους τους συμμετέχοντες απονεμήθηκαν έπαινοι συμμετοχής καθώς και πανέμορφα χειροποίητα μετάλλια.

2 Απριλίου 2024. ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ

Το σχολείο μας συμμετείχε σε δράσεις ΣυνΕκπαίδευσης και Συμπερίληψης που διοργάνωσε  το Τζάμπολ Αγάπης στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό. Οι αγώνες καλαθοσφαίρισης διεξήχθησαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και έλαβαν μέρος τα Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Αγίου Δημητρίου και Καλλιθέας, μαθητές του Λυκείου “ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ”, φοιτητές του Π.Α.Δ.Α. καθώς και Ολυμπιονίκες του Λιμενικού Σώματος.

Ευχαριστούμε θερμά τον συνάδερφο Τσουμπρή Γιάννη, εμπνευστή της Ειδικής Καλαθοσφαίρισης στην Ελλάδα, για την άψογη διοργάνωση και τη δωρεά των εκπληκτικών εμφανίσεων με τις οποίες παρουσιάστηκαν τα παιδιά μας.

29 Μαρτίου 2024. ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΟΠΑΔΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Πειραιά είχε την χαρά να συμμετέχει στην ημερίδα της Δ.Δ.Ε ΠΕΙΡΑΙΑ με τίτλο “Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΩΣ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΣΤΗ ΒΙΑ”. Ο τομέας Φυσικής Αγωγής συμμετείχε σε ομάδα εργασίας για παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού, συνέβαλλε σε σχεδίαση συνθημάτων σε πανό και μπλουζάκια και συνεισέφερε στα γυρίσματα ταινίας μικρού μήκους με τίτλο: «Τι χρώμα φανέλας φοράς;». Τέλος, επιμελήθηκε την ψηφιοποίηση συνεντεύξεων διακεκριμένων αθλητών με θέμα την οπαδική βία.

22 Μαρτίου 2024. ΓΙΟΡΤΗ 25Η ΜΑΡΤΙΟΥ

Για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, η χορευτική ομάδα του σχολείου μας υπό την εποπτεία των καθηγητριών Φυσικής Αγωγής, συμμετείχε και φέτος με την παρουσίαση παραδοσιακών χορών. Επίσης, το σχολείο μας παρέλασε στο κέντρο του Πειραιά, ανήμερα της εθνικής εορτής όπου και απέσπασε πολλά χειροκροτήματα.

07 Φεβρουαρίου 2024. ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗΣ ΤΟΥ Ε.Ε.Ε.ΕΚ ΠΕΙΡΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΓΕΛ ΚΑΜΙΝΙΩΝ

Στα πλαίσια δράσεων συμπερίληψης, το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Πειραιά υποδέχτηκε στο χώρο του ομάδα μαθητών/τριών του ΓΕΛ Καμινίων. Οι μαθητές/τριές μας, υπό την εποπτεία των καθηγητριών Φυσικής Αγωγής, είχαν την ευκαιρία να μυήσουν τους/τις επισκέπτες/τριες σε παραολυμπιακά αθλήματα και σε διασκεδαστικές  πρωτότυπες αθλοπαιδιές που έλαβαν χώρα στο προαύλιο του σχολείου μας.

31 Ιανουαρίου 2024. ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

Υπό την Αιγίδα της Συμβούλου Φ.Α. Σπανουδάκη Σοφίας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: Αξιολόγηση στο μάθημα της Ειδικής Φ. Α.. Η επιμόρφωση αφορούσε Κ.Φ.Α. των Σ.Μ.Ε.Α. της Δ.Δ.Ε. Πειραιά και έγινε σε συνεργασία με την ειδικότητα Προσαρμοσμένης Φυσικής Αγωγής της Σ.Ε.Φ.Α.Α. Αθηνών.

20 Δεκεμβρίου 2023. ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ SAINT-PAUL

Μέσα στο εορταστικό κλίμα των Χριστουγέννων, το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Πειραιά δέχτηκε μια ευχάριστη επίσκεψη από ομάδα μαθητών/τριών του Ελληνογαλλικού Λυκείου “Saint-Paul”. Παράλληλα με άλλες δράσεις συμπερίληψης, όλοι οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε διασκεδαστικές  πρωτότυπες αθλοπαιδιές που έλαβαν χώρα στο προαύλιο του σχολείου μας.

4 Δεκεμβρίου 2023 . “ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ”

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων Με Αναπηρία, διοργανώθηκε στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ Πειραιά μια εξαιρετική δράση συνεκπαίδευσης μεταξύ του σχολείου μας, των Εκπαιδευτηρίων “Θεμιστοκλής” και του 8ου Γυμνασίου Πειραιά.

Μεταξύ άλλων δράσεων συμπερίληψης, τα παιδιά των τριών σχολείων συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες και διασκέδασαν όλα μαζί μέσω πρωτότυπων παιχνιδιών σε αθλητικούς σταθμούς που στήθηκαν στο προαύλιο του σχολείου μας.

17 Νοεμβρίου 2023. ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 17ΗΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

Με μεγάλη χαρά, η χορευτική ομάδα του σχολείου μας συμμετείχε στον εορτασμό της Επετείου της 17ης Νοεμβρίου, πλαισιώνοντας την όμορφη γιορτή μας  με δύο χορούς.

10 Νοεμβρίου 2023. “ΜΙΑ ΜΠΑΛΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΝΩΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ”

Εκπροσωπώντας το «Τζάμπολ Αγάπης», ομάδα μαθητών/τριών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά και του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Καλλιθέας, είχαν τη χαρά να λάβουν μέρος σε δράση συνεκπαίδευσης με τους φοιτητές του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν διάσημους Έλληνες Βετεράνους Καλαθοσφαιριστές, να συζητήσουν και να παίξουν μαζί τους μπάσκετ, αλλά και να φωτογραφηθούν μαζί τους. Τέλος, παρακολούθησαν μια συναρπαστική επίδειξη καλαθοσφαίρισης με αναπηρικό αμαξίδιο από αθλητές της αντίστοιχης Εθνικής Ελλάδος.

27 Οκτωβρίου 2023. ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Η χορευτική ομάδα του σχολείου μας υπό την εποπτεία των καθηγητριών Φυσικής Αγωγής συμμετείχε και φέτος στον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου με την παρουσίαση παραδοσιακών χορών.

29 Σεπτεμβρίου 2023. 10Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Με πολύ κέφι και χαμόγελα γιορτάστηκε και φέτος στο σχολείο μας η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Το προαύλιο μετατράπηκε σε πολύχρωμο στίβο δράσεων, σχεδιασμένο έτσι ώστε να διασκεδάσουν και να γυμναστούν όλοι/ες  οι μαθητές/τριές μας.

Στη συνέχεια δεχτήκαμε επίσκεψη ομάδας μαθητών/τριών των εκπαιδευτηρίων “Θεμιστοκλής”,  όπου με την καθοδήγηση του Κ.Φ.Α. Τσουμπρή Γ. πραγματοποιήθηκαν δράσεις συνεκπαίδευσης στο άθλημα της Καλαθοσφαίρισης.