Ανάπτυξη συνεργασίας με άλλα σχολεία

Βγαίνουμε από τα στενά όρια της τάξης και αναπτύσσουμε συνεργασία με το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Κατερίνης, επιτρέποντας στους μαθητές/τριες μας να καλλιεργήσουν τις διαπροσωπικές τους σχέσεις, την ενίσχυση της συνεργατικότητας, την εξέλιξη τους. Στα μαθήματα των μαθηματικών και της αυτόνομης διαβίωσης οι μαθητές θα συναντιόνται διαδικτυακά μια φορά το μήνα για να ενώνουν τα σχέδια που έχουν δημιουργηθεί από τους κώδικες που θα έχουν ήδη ανταλλάξει, καθώς και να μιλάνε για το θέμα που θα αναδύεται από αυτά. Τη Δευτέρα 21/1/23 είχαμε τη πρώτη μας επικοινωνία. Συστηθήκαμε, μιλήσαμε για τα ενδιαφέροντα και για τον τρόπο που θα συνεργαζόμαστε.

Η δεύτερη διαδικτυακή συνάντηση με το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Κατερίνης πραγματοποιήθηκε στις 3/2/23. Ήταν εμπνευσμένη και αφιερωμένη στη Παγκόσμια Ημέρα Αγκαλιάς. Δημιουργήσαμε κώδικες τους οποίους ανταλλάξαμε και ενώσαμε τα σχέδια που δημιουργήσαμε. Γράψαμε μηνύματα σε props και τα διαβάσαμε στους διαδικτυακούς μας φίλους δίνοντας χαρά σε όλους μας.