Εκπαιδευτική επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά στον Βοτανικό Κήπο Ι. & Α. Διομήδους

Την Τρίτη, 18.10.2022, ομάδα μαθητριών και μαθητών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά από τα τμήματα Ανθοκομίας, Κεραμικής, Ξυλουργικής και Υδραυλικών, έπειτα από πρόταση της εκπαιδευτικού κ. Νταλή και της πολιτιστικής ομάδας επισκέφθηκαν τον Βοτανικό Κήπο Ιουλίας και Αλεξάνδρου
Διομήδους. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο από εξειδικευμένο δασοφύλακα, περπατώντας σε δασικά μονοπάτια, όπου παράλληλα είχαν τη δυνατότητα να εξερευνήσουν από κοντά διάφορα δασικά είδη χλωρίδας, να δουν το ξυλουργείο του Κήπου, το θερμοκήπιο και την πυροσβεστική μονάδα για την καταπολέμηση των δασικών πυρκαγιών. Στο χώρο της δασικής αναψυχής οι μαθητές απόλαυσαν το δεκατιανό τους. Τέλος, στο χώρο του φυτωρίου το κάθε παιδί είχε την ευκαιρία να σπείρει ένα λουλούδι σε γλαστράκι, το οποίο είχε τη δυνατότητα να πάρει μαζί του στο σχολείο. Η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τις καλύτερες εντυπώσεις, επιστρέφοντας στο σχολείο γεμάτοι χαμόγελα κι ευχόμενοι να επισκεφθούμε εκ νέου τον Βοτανικό Κήπο την άνοιξη.