Εκπαιδευτική επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά στο Μουσείο της Ακρόπολης

Την Τρίτη, 13.12.2022 μετά από πρόταση της πολιτιστικής ομάδας, το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά επισκέφθηκε το Μουσείο της Ακρόπολης συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Η διατροφή των Αρχαίων Ελλήνων”. Ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών ξεναγήθηκε στους χώρους του μουσείου και η υποδιευθύντρια κ. Γιαννακάκη, συντηρήτρια αρχαιοτήτων, ανέλυσε τη σημασία των εκθεμάτων, καθώς και τον τρόπο που δημιουργήθηκαν.

Εν συνεχεία, μέσω των συντονιστών του προγράμματος οι μαθητές γνώρισαν τα τοπικά προϊόντα της αρχαίας Ελλάδας, τον τρόπο και τα μέρη που παρασκεύαζαν την τροφή τους. Τέλος, αναλύθηκε ποια ήταν η διατροφή των αρχαίων Ελλήνων και η σχέση αυτής με τη λατρεία των θεών. Ιδιαίτερα εποικοδομητικό πρόγραμμα για τους μαθητές αλλά και τους εκπαιδευτικούς μας.