Κεραμικής

Στο εργαστήριο κεραμικής οι μαθητές εκπαιδεύονται μέσω διαφόρων μεθόδων και τεχνικών μορφοποίησης του πηλού ώστε να παράγουν εικαστικά, διακοσμητικά και χρηστικά κεραμικά αντικείμενα. Το εργαστήριο λειτουργεί με σύγχρονο τεχνολογικό εξοπλισμό και ανεφοδιάζεται με τις απαραίτητες πρώτες ύλες.

Δράσεις εργαστηρίου Κεραμικής 2022-2023

1. Οργάνωση εικαστικής έκθεσης στην Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά με έργα μαθητών του εργαστηρίου μας με τίτλο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ ΚΟΣΜΟΙ-ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ

2. …και οργανωμένη εκπαιδευτική επίσκεψη στον χώρο της Δημοτικής Πινακοθήκης Πειραιά

3. Συμμετοχή και σύμπραξη στο σχολικό πολιτιστικό πρόγραμμα  ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ

4. Παραγωγή κεραμικών έργων για τα Bazaar που διοργανώνει ή συμμετέχει το σχολείο μας με έργα μαθητών των εργαστηρίων.

Δράσεις εργαστηρίου Κεραμικής 2021-2022

1. Συμμετοχή στην ευρωπαϊκή κοινότητα σχολείων e-twinning με το πρόγραμμα Create & Share.

Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουμε από κοινού με έφηβους μαθητές από σχολεία ειδικής αγωγής του εξωτερικού (Τουρκία, Σλοβενία, Πορτογαλία), αλληλοεπιδρούμε και ανταλλάσσουμε ψηφιακά σχολικές εμπειρίες και καλλιτεχνικά προϊόντα που παράγονται στα εργαστήριά μας.

Η επικοινωνία είναι σε μηνιαία βάση και η θεματολογία βασίζεται άλλοτε σε προσυμφωνημένες από κοινού δράσεις και άλλοτε σε σχολικές δραστηριότητες, όπως προκύπτουν από τη σχολική ρουτίνα ή και εποχιακές και άλλες δράσεις των σχολείων μας.

2. Παραγωγή έργων για τα Bazaar (Χριστουγεννιάτικο στην πλατεία Αλεξάνδρας, Πασχαλινό στη λαϊκή Καμινίων και το Υπουργείο Ναυτιλίας και καλοκαιρινό στις Ημέρες Θάλασσας στη Μαρίνα Ζέας και το χώρο του σχολείου) που συμμετείχε τα εργαστήρια του σχολείο μας σε συνεργασία με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων.