Γνωρίζοντας τη γειτονιά του σχολείου μας – Επισκέψεις σε γειτνιάζοντα καταστήματα

Στο πλαίσιο υλοποίησης του σχεδίου δράσης “Χτίζοντας στέρεες βάσεις για τη ζωή μετά το Ε.Ε.Ε.ΕΚ.” ομάδα μαθητών μας συνοδευόμενοι από εκπαιδευτικούς τους γνωρίζουν τη γειτονιά του σχολείου. Με αυτόν τον τρόπο μαθαίνουν να κινούνται με ασφάλεια, βρίσκουν μόνοι οδούς, εντοπίζουν σήματα και τη σημασία τους, επιδιώκοντας να ενισχύσουν δεξιότητες αυτόνομης διαβίωσης. Παράλληλα, καταγράφουν επιχειρήσεις που υπάρχουν κοντά στο σχολείο, κατανοούν το ρόλο του κάθε επαγγελματία, την προσφορά του στην κοινωνία μέσω της εργασίας του, τη σπουδαιότητα αυτής, ενώ η παρατήρηση αποτελεί το προστάδιο, ώστε χτίζοντας συνεργατικές σχέσεις να περάσουμε στο στάδιο πρακτικής εφαρμογής, όντας σχολείο ειδικής επαγγελματικής εκπαίδευσης. Στόχος η διασύνδεση των μαθητών μας με την αγορά εργασίας μέσω τοπικών επιχειρήσεων και η δημιουργία δικτύου που θα εστιάσει στην εύρεση λύσεων και στην άρση των προβλημάτων που σχετίζονται με την κατάρτιση και το επαγγελματικό μέλλον των μαθητών μας μετά το Ε.Ε.Ε.ΕΚ.