Εορτασμός 25ης Μαρτίου στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά την Παρασκευή 24.03.2023

Την Παρασκευή 24.03.2023 πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά. Μαθητές και εκπαιδευτικοί τίμησαν την ημέρα έναρξης της Ελληνικής Επανάστασης, ενός αγώνα που δόθηκε 202 χρόνια πριν, διεκδικώντας την ελευθερία και προσφέροντας ακόμα και τη ζωή τους οι ήρωες και ηρωίδες του ’21 για να την αποκτήσουν. Παράλληλα ημέρα εορτασμού του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και ημέρα που τιμάται η ελληνική σημαία.

Η γιορτή μας, στην οποία συμμετείχαν μαθήτριες και μαθητές από όλα τα εργαστήρια του σχολείου μας είχε τίτλο “Στο δρόμο προς την ελευθερία”. Περιείχε  μοναδικές μελωδίες από τη χορωδία μας, παραδοσιακούς χορούς, θεατρικό σε πέντε πράξεις “Κρυφό σχολειό”, “Ρήγας Φεραίος”, “Φιλική Εταιρεία”, “Μεσολόγγι”, “Η Ελλάδα προς την ελευθερία”, ποιήματα, αφήγηση με την “Ώρα των ηρώων”, μα πιο πολύ τη χαρά της συμμετοχής και συνεργασίας των μαθητών μας. Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Διευθυντής του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά Παναγιώτης Τζουβελέκης εύχονται σε όλες και όλους Χρόνια Πολλά!