Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Μουσείο Συναισθημάτων

Την Πέμπτη στις 30/03/23 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο των Συναισθημάτων. Οι μαθητές με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών συμμετείχαν σε διάφορες βιωματικές δραστηριότητες, που είχαν σχέση με το συναίσθημα του θυμού. Μέσα από το παραμύθι, την τέχνη και τα διάφορα παιχνίδια, τα παιδιά εξέφρασαν τα συναισθήματά τους και ανακάλυψαν δημιουργικούς τρόπους διαχείρισης του θυμού. Δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν καλύτερα τον εαυτό τους και τους συμμαθητές τους, να συνειδητοποιήσουν ποιες παρορμήσεις φέρνει ο θυμός στο σώμα τους και να εξερευνήσουν τρόπους επίλυσης καταστάσεων. Καθώς ο θυμός είναι ένα συναίσθημα, που εκδηλώνεται σε όλες τις σχέσεις και κρίνεται αναγκαίο να μπορούν να τον διαχειριστούν με αποδεκτούς τρόπους.