Εορτασμός 49ης Επετείου του “Πολυτεχνείου” στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά

Την Πέμπτη, 17.11.2022, μαθήτριες, μαθητές και εκπαιδευτικοί του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά τίμησαν την 49η Επέτειο της εξεγέρσεως του Πολυτεχνείου, τους φοιτητές και το λαό που ύψωσε το ανάστημα του και υπερασπίστηκε αξίες, δικαιώματα και το πολίτευμα της Δημοκρατίας.

Τραγούδια, ιστορικό χρονικό, ποιήματα και βίντεο με τα βασικά γεγονότα της περιόδου παρουσιάστηκαν στη γιορτή του σχολείου, ενώ τα σκηνικά κοσμούνταν με έργα των μαθητών μας σχετικά με την ελευθερία, τη δημοκρατία, την ειρήνη και κεντρικό σύνθημα “Ψωμί- Παιδεία- Ελευθερία”.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά και ο Διευθυντής, Τζουβελέκης Παναγιώτης εύχονται Χρόνια Πολλά με τη δημοκρατία και την αξία και εφαρμογή των συνταγματικά θεμελιωμένων δικαιωμάτων να διαπνέει κάθε πράξη του βίου μας.