Εκπαιδευτική επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά στο “Myrtillo cafe” Κοιν.Σ.ΕΠ. Ειδικού Σκοπού   την Τρίτη,04.04.2023

Στο πλαίσιο υλοποίησης του σχεδίου δράσης “Χτίζοντας στέρεες βάσεις για τη ζωή μετά το Ε.Ε.Ε.ΕΚ.” πραγματοποιήθηκε από ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών εκπαιδευτική επίσκεψη στο Myrtillo Cafe (Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση Ειδικού Σκοπού για ένταξη ευπαθών ομάδων στην αγορά εργασίας) την Τρίτη 04.04.2023. Οι  εργαζόμενοι στο καφέ μας ανέφεραν την ιστορία του, δυσκολίες που αντιμετώπισαν, άρση αυτών, ευκαιρίες,  περιηγηθήκαμε στους χώρους τους, οι μαθητές μας έθεσαν ερωτήσεις και παρακολούθησαν τον τρόπο λειτουργίας της κουζίνας του καφέ, προετοιμασίας φαγητού και σερβιρίσματος. Στο τέλος, οι μαθητές μας κάθισαν ως πελάτες, διάβασαν τον κατάλογο και επέλεξαν το χυμό της αρεσκείας τους ή κάποιο μικρό γεύμα. Τα έξοδα της μετακίνησης και της όλης δράσης καλύφθηκαν στο σύνολο τους από έσοδα του παζαριού του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά.

Στόχος της δράσης η επαφή με πραγματικούς χώρους εργασίας, η κατανόηση του χωροχρονικού πλαισίου, των δικαιωμάτων και  υποχρεώσεων εργαζόμενου και εργοδότη, η πρακτική εφαρμογή των όσων μαθαίνουμε, η καταγραφή επιλογών και προτάσεων για συνέχιση της ζωής μετά το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. και η άρση των εμποδίων, μέσω ενεργούς συμμετοχής σε κάθε πτυχή της κοινωνίας. Ευχαριστούμε την ομάδα του “Μύρτιλου” και ευχόμαστε την επόμενη φορά να μας δοθεί περισσότερος χρόνος για πρακτική άσκηση και πολυεπίπεδη συνεργασία. Με χαρά τους καλούμε στο σχολείο μας για να τους δείξουμε τη λειτουργία του εργαστηρίου “Μαγειρικής- Ζαχαροπλαστικής”.

Παναγιώτης Τζουβελέκης