22 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα της Γης

«Φροντίζω τη Γη γιατί ξέρω πως ακόμα και μικρά πράγματα μπορούν να κάνουν μεγάλη διαφορά». Με αφορμή αυτή τη σκέψη μαθητές/τριες μαζί με εκπαιδευτικούς του σχολείου μας “έπλασαν και ζύμωσαν” μικρές σποροβόμβες και τις διένειμαν σε ένα μικρό δίκτυο σχολείων στα 4 σημεία του ορίζοντα : Ε.Ε.Ε.ΕΚ Βορείων Σποράδων με έδρα την Σκιάθο, Ε.Ε.Ε.ΕΚ Βόλου Ε.Ε.Ε.ΕΚ Ιεράπετρας, Ε.Ε.Ε.ΕΚ με προβλήματα όρασης Αιγάλεω, Ε.Ε.Ε.ΕΚ Χίου .

Με αυτόν τον τρόπο μετέφεραν το μήνυμα τους «Αν φροντίσουμε εμείς τη Γη θα μας φροντίσει κι αυτή». Την εκτέλεση της σπόρο συνταγής ανέλαβαν τα τμήματα της Μαγειρικής και της Αυτόνομης Διαβίωσης.

Η παραπάνω δράση έγινε στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης «Το χαμένο μονοπάτι του παζλ: ξετυλίγοντας συνεργατικά κι επικοινωνιακά μονοπάτια»