Θερινή γιορτή Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά την Τετάρτη 15/06/2023“Στου Πειραιά τα βοτσαλάκια ψηφίζουν ψάρια, καβουράκια..”

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η καλοκαιρινή γιορτή του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά με τίτλο “Στου
Πειραιά τα βοτσαλάκια ψηφίζουν ψάρια, καβουράκια” την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2023. Κατά τη
διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν τραγούδια από την συνεργασία της χορωδίας του
σχολείου μας με την δημοτική χορωδία Σπάτων-Αρτέμιδος, ομώνυμο θεατρικό έργο με τη
συμμετοχή σχεδόν των μαθητών όλων των τμημάτων.

Το μήνυμα του θεατρικού της γιορτής του σχολείου μας ο σεβασμός στην αξία του ανθρώπου, προστασία θεμελιωδών δικαιωμάτων, προστασία του περιβάλλοντος ,ίσες ευκαιρίες, σπουδαιότητα της κατανόησης λειτουργίας του δημοκρατικού πολιτεύματος, καλή συμπεριφορά, συνεργασία, συμμετοχή, συμπερίληψη.

Παράλληλα, παραδοσιακοί χοροί της Ελλάδας, σόλο μπουζούκι και αρμόνιο από απόφοιτους
μαθητές, απονομή επαίνων στους μαθητές που ολοκλήρωσαν φέτος τη φοίτησή τους.
Η αυλή του σχολείου μας είχε μετατραπεί σε μια μικρή κοινωνία, γεμάτη τραγούδια, χορούς, έργα
των μαθητών και εκπαιδευτικών σε έκθεση- παζάρι, έκθεση αυτοκινήτου- σκαραβαίων, γωνιά
παγωτού και πιτσαρία.

Χαρά, γέλιο, συγκίνηση, όμορφες αναμνήσεις για μικρούς και μεγάλους, μια αγκαλιά και μια ευχή η νέα χρονιά να είναι ακόμα πιο δημιουργική. Καλό καλοκαίρι σε μαθητές και γονείς από όλο τον Σύλλογο Διδασκόντων και τον Διευθυντή του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά.

Με εκτίμηση,
Παναγιώτης Τζουβελέκης