Eκπαιδευτική επίσκεψη στον Βοτανικό κήπο

Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης “Εργονομική προσέγγιση στις δραστηριότητες των εργαστηρίων ανθοκομίας και κεραμικής του ΕΕΕΕΚ Πειραιά” την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στον Βοτανικό κήπο Ιουλίας και Αλεξάνδρου Ν. Διομήδους στο Χαϊδάρι.

Οι μαθητές που συμμετείχαν ήταν 8 στον αριθμό από τα τμήματα Ανθοκομίας, Κεραμικής και Υδραυλικής.

Αρχικά, τα παιδιά με βοήθεια του ξεναγού περιηγήθηκαν στον υπαίθριο χώρο του Βοτανικού, όπου είχαν την δυνατότητα να παρατηρήσουν και να αναγνωρίσουν διαφορά είδη χλωρίδας, αλλά και κάποια είδη πανίδας, όπως χελώνες σκαντζόχοιρους, πτηνά κτλ. Επίσης στον χώρο του φυτώριου οι μαθητές συμμετείχαν σε δραστηριότητες σποράς μαργαρίτας, γεγονός που έδωσε βιωματική και διαδραστική διάσταση στην επίσκεψη.