Μαθητικές εκλογές στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά!

Οι μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας, μετά τη διδασκαλία προσαρμοσμένου εκπαιδευτικού υλικού για τις αρχές της ψηφοφορίας και την εκλογική διαδικασία, με μεγάλη χαρά συμμετείχαν, τόσο ως εφορευτική επιτροπή, όσο και ως ψηφοφόροι.

Μαθητές από όλα τα τμήματα και εργαστήρια επέλεξαν με την ψήφο τους τους συμμαθητές που θέλουν να τους εκπροσωπήσουν στο δεκαπενταμελές και στα πενταμελή συμβούλια των εργαστηρίων τους.

Τα αποτελέσματα των εκλογών ανακοίνωσε την επομένη το πρωί ο Διευθυντής του σχολείου με όλους τους συμμετέχοντες, μαθητές κι εκπαιδευτικούς να χειροκροτούνται. Οι εκπαιδευτικοί με χαρά πλέον περιμένουν τις προτάσεις των μαθητικών συμβουλίων. Σκοπός μας μέσω συμπεριληπτικών πρακτικών, η εκμάθηση των δικαιωμάτων των μαθητών μας, η ενδυνάμωση τους ώστε να προβαίνουν στη διεκδίκηση αυτών και η ενεργή συμμετοχή τους σε κάθε πτυχή της κοινωνίας.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ Ε.Ε.Ε.ΕΚ ΠΕΙΡΑΙΑ

ΤΖΟΥΒΕΛΕΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ