ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ και ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ για τους ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ και ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ για τους ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ, σήμερα….

• Να κάνουμε καλές πράξεις
  • Να βοηθάμε το διπλανό μας
  • Να μιλάμε με ευγένεια κι όταν ο άλλος μας ακούει να χαίρεται η ψυχή του
  • Να κάνουμε φίλους
  • Να είμαστε κοντά στον παππού και τη γιαγιά και στους ανθρώπους που έχουν ανάγκη
  • Να μαθαίνουμε συνεχώς
  • Να δίνουμε.. Ακόμα και κάτι που σε εμάς φαίνεται μικρό, σε κάποιον άλλον είναι πολύ σημαντικό
  • Να αγαπάμε

Αυτά τα διδάγματα κι άλλα πολλά με τα γλυκά λόγια τους , μα κυρίως με τις πράξεις του έφεραν οι Τρεις Ιεράρχες που τιμάμε σήμερα. Ο Μέγας Βασίλειος, ο Γρηγόριος ο Θεολόγος κι ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος.

Και στο σχολείο μας προσπαθούμε καθημερινά να τα κάνουμε πράξη, έχοντας την πίστη και την ελπίδα, ότι ο κόσμος μας μπορεί να γίνει καλύτερος κι αυτό ξεκινά απ’ τον καθένα μας.

Στις μαθήτριες και στους μαθητές μας με τα πιο φωτεινά χαμόγελα που μας κάνουν περήφανους, ευχόμαστε χρόνια πολλά! Στους εκπαιδευτικούς μας με τη μεγάλη καρδιά ευχόμαστε καλή δύναμη στο έργο τους!

Από τη μεγάλη οικογένεια του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Πειραιά σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα τις θερμότερες ευχές μας!