Ξεκινώντας το ταξίδι της ζωής μας από τον Πειραιά.

Καλή εβδομάδα σε όλους! Οι Απόκριες μόλις ξεκίνησαν!

Κι εμείς δε θα μπορούσαμε να μη μοιραστούμε μαζί σας τις δύο τελευταίες επισκέψεις μας στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς μας, στο πλαίσιο διασύνδεσης με την αγορά εργασίας..

Βιωματική μάθηση, παρατήρηση, πράξη, συνεργασία, ευγένεια, συμπεριφορικά πρότυπα, κατανόηση και εφαρμογή κανόνων, δημιουργία ισχυρών σχέσεων με τους συμμαθητές και Ενδυνάμωση της ομάδας.

• Γεμίσαμε ράφια
  • Ξεχωρίσαμε σε ομάδες και τοποθετήσαμε προσεκτικά τα αντικείμενα
  • Περάσαμε προϊόντα απ’ το ταμείο κι είδαμε τη λειτουργία του
  • Ζυγίσαμε στο μανάβικο
  • Υπολογίσαμε με πόσα χρήματα μπορούμε να πάρουμε ψάρια, ποιους συνδυασμούς να χρησιμοποιήσουμε για να κάνουμε μια υγιεινή ψαρόσουπα
  • Φτιάξαμε κούτες
  • Γεμίσαμε τα ράφια με αποκριάτικα
  • Μα πιο πολύ απ’ όλα συνεργαστήκαμε, λειτουργήσαμε σαν ομάδα και ακολουθήσαμε τους κανόνες

Από καρδιάς για ακόμα μια φορά ευχαριστούμε το σούπερ μάρκετ “Σκλαβενίτης” που έδωσε στους μαθητές μας μια μεγάλη ευκαιρία να διδαχθούν βιωματικά, την κ. Ειρήνη Κουρίκου και φυσικά τον υπεύθυνο καταστήματος κ. Μωραΐτη Νίκο.

Οι μαθητές μας πάντα επιστρέφουν με τα πιο θετικά συναισθήματα, αλλά και γεμάτοι νέες γνώσεις.

Η προσπάθεια για διασύνδεση με την αγορά εργασίας, εστιάζοντας στο μέλλον των μαθητών μας και μετά το Ε.Ε.Ε.ΕΚ συνεχίζεται. Χαιρόμαστε που είστε συνοδοιπόροι μας.

Καλές Απόκριες σε όλους, με υγεία και χαρά!

Σχέδιο δράσης: Ξεκινώντας το ταξίδι της ζωής μας από τον Πειραιά