Κινηματογραφικές δράσεις συμπερίληψης

Στο πλαίσιο των κινηματογραφικών δράσεων συμπερίληψης σήμερα 4/3/24 φιλοξενήσαμε το 2ο Γυμνάσιο Γέρακα.

Μαζί μας είχαμε και την οργάνωση “Petit Plan”που δραστηριοποιείται , στην προβολή ταινιών με εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Το σημερινό θέμα αφορούσε τις διαφορετικότητες και μαζί παρακολουθήσαμε δύο σχετικές ταινίες μικρού μήκους, προβληματιστήκαμε, συνεργαστήκαμε, δημιουργήσαμε και γενικότερα γνωριστήκαμε και συμπράξαμε με αφορμή τις κινηματογραφικές προβολές και ευρύτερους στόχους την κοινωνική ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών και την συμπερίληψη.

Την έμπνευση της συγκεκριμένης δράσης και τον επιτυχή συντονισμό των σχολικών μονάδων είχε η Κατερίνα Σουγιουλτζή.

Στο β μέρος οι μαθητές/τριες και των δύο σχολείων συνεργάστηκαν από κοινού στον χρωματισμό και την αντιγραφή συνθημάτων για την φιλιά και το ‘ευ αγωνιζεσθαι “σε φανέλες, αφού πρώτα προηγήθηκε ανάλογη συζήτηση.

Οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες δήλωσαν ευχαριστημένοι από την δράση και οι εκπαιδευτικοί δεσμεύτηκαν να την επαναλάβουν.

Ευχαριστούμε από καρδιάς τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς. Το παρών έδωσε και ο Δ/ντης του ΕΕΕΕΚ Ερμιονίδας κ.Σταματης Παναγιώτης.