Εκπαιδευτική επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά στο καφέ “Παρεάκι” ΚΟΙΝΣΕΠ Ένταξης ΑμεΑ στην εργασία στις 18.05.2023

Στο πλαίσιο υλοποίησης του σχεδίου δράσης “Χτίζοντας στέρεες βάσεις για τη ζωή μετά το Ε.Ε.Ε.ΕΚ.” μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά Σουλτάνη, Βαρώτσου, Μαχαίρας περιηγήθηκαν σε εμπορικό κέντρο του Αγίου Δημητρίου, παρατηρώντας τη λειτουργία των καταστημάτων και τα διάφορα επαγγέλματα και εν συνεχεία βάσει προγραμματισμένης εκπαιδευτικής επίσκεψης βρέθηκαν στο καφέ “Παρεάκι” ΚοινΣΕΠ Ένταξης στην εργασία “Ανοιχτοί Ορίζοντες”.

Οι υπεύθυνοι μας καλωσόρισαν προσφέροντας μας χυμό και κέικ, μας μίλησαν για τη δράση τους και τις προσπάθειες ένταξης των ΑμεΑ στην αγορά εργασίας με πρακτική άσκηση, για την άρση των εμποδίων. Οι μαθητές μας επικοινώνησαν με τα παιδιά που υλοποιούσαν πρακτική άσκηση, παρατήρησαν τις εργασίες, έδωσαν δώρα από το εργαστήριο κεραμικής και ανανεώσαμε το ραντεβού μας για επίσκεψη στο σχολείο μας. Ιδιαιτέρως ευχαριστούμε την κοινωνική λειτουργό των “Ανοιχτών Οριζόντων” για την οργάνωση, τη θερμή υποδοχή και πληροφόρηση. Οι μαθητές μας επέστρεψαν στο σχολείο ενθουσιασμένοι, μεταφέροντας τις εμπειρίες τους από την εκπαιδευτική επίσκεψη σε όλους διαχέοντας γνώσεις και συναισθήματα. Το σχολείο μας συνεχίζει να “χτίζει” στέρεες βάσεις με σκοπό τη διασύνδεση με την αγορά εργασίας.