Δημιουργία κολάζ και εκπαιδευτικού υλικού στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά για το δικαίωμα του ατόμου να συμμετέχει στις εκλογές και ενεργά σε κάθε πτυχή της κοινωνίας

Στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος Αγωγής Υγείας “Οδηγός καλής συμπεριφοράς στο σχολείο, στη (μετέπειτα) εργασία, στην κοινωνία” και του σχεδίου δράσης “Χτίζοντας στέρεες βάσεις για τη ζωή μετά το Ε.Ε.Ε.ΕΚ.” υπό το συντονισμό της εκπαιδευτικού Σουλτάνη Μ.  και συμμετοχή των Τζουβελέκη, Μαχαίρα, Βαρώτσου, Μαρμάρου, Μπιλίρη μετά την επίσκεψη του σχολείου μας στη Βουλή των Ελλήνων, δημιουργήθηκε εκπαιδευτικό υλικό προσαρμοσμένο στις εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών μας σχετικό με το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι, την εκλογική διαδικασία, τις αρχές ψηφοφορίας. Κάθε άτομο έχει δικαίωμα να μετέχει σε κάθε πτυχή της κοινωνίας ισότιμα και ενεργά ως πολίτης αυτής.

Με πολυαισθητηριακό και βιωματικό τρόπο, με παιχνίδι ρόλων, διδασκαλία μέσω του εκπαιδευτικού υλικού και φύλλα εργασιών, συζήτηση, βίντεο, δημιουργία κολάζ μιλήσαμε για το πολίτευμα, τη σημασία του, τις βουλευτικές εκλογές, τη διαδικασία για να μάθουμε πού και πώς ψηφίζουμε κι έτσι οι μαθήτριες και μαθητές μας που ήταν άνω των 17 ετών ήταν έτοιμες και έτοιμοι για να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα, όντας πολίτες ενεργοί.