Οι μαθητές του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά συμμετέχουν στο 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών στα Ιωάννινα.

Οι μαθητές του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Πειραιά συμμετέχουν στο 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών στα Ιωάννινα με θέμα την ενεργό πολιτειότητα με ένα κολάζ.

Τίτλος του “Ξεκινώντας το ταξίδι της ζωής μας από τον Πειραιά ” κι όλα τα όνειρα, οι στόχοι, οι διεκδικήσεις κι οι προσπάθειες βρίσκονται εκεί μέσα.

“Έχω δικαίωμα να μαθαίνω αλλιώς”..

“Να συμμετέχω σε επισκέψεις, να πηγαίνω στο θέατρο και στο μουσείο.. Ν’ ακούω τη μουσική που μ’ αρέσει”..

“Να ψηφίζω και να είμαι ενεργός πολίτης αυτού του τόπου”..

“Να ψυχαγωγούμαι και να συμμετέχω σε αθλητικές δραστηριότητες”..

“Ονειρεύομαι να ταξιδεύω”..

“Στόχος μου είναι να πάρω ένα δίπλωμα οδήγησης”..

“Έχω δικαίωμα άλλωστε να εργαστώ κι η Πολιτεία να με βοηθά”..

Και πόσες ακόμα σκέψεις των μαθητών μας στέλνουν το μήνυμα για ισότιμη και ενεργό συμμετοχή κάθε πολίτη σε κάθε πτυχή της κοινωνίας μας.

Σύμφωνα με τη Σύμβαση Ηνωμένων Εθνών για τα Δικαιώματα του Ατόμων με Αναπηρία, η πολιτεία κι η ευρύτερη κοινωνία πρέπει να δημιουργούν εκείνες τις συνθήκες, ώστε όλοι να συμμετέχουν στον εργασιακό, πολιτικό, πολιτιστικό,

οικονομικό και ευρύτερο βίο της χώρας.

Μια πολύ σημαντική δράση που εμπερικλείει και δίνει φωνή στους μαθητές γενικής και ειδικής αγωγής κι εκπαίδευσης.

Φέτος συμμετέχουν στα Γιάννενα 1600 μαθητές απ’ όλη την Ελλάδα.

Ευελπιστούμε του χρόνου να μπορούμε να συμμετέχουμε κι εμείς δια ζώσης.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για το όμορφο έργο τους, καθώς και για το 15μελές μας μαθητικό συμβούλιο που προέτρεψε για ενεργό συμμετοχή στη συγκεκριμένη δράση !