«Οι τέχνες συνεργάζονται για ένα οδοιπορικό στην ιστορία του Πειραιά»

Το σχολείο μας με εκπρόσωπο την κ.Γιάντσιου Ευαγγελία παρουσιάζει σήμερα Σάββατο 20/4/2024 στο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών την μαθητική εργασία με θέμα «Οι τέχνες συνεργάζονται για ένα οδοιπορικό στην ιστορία του Πειραιά» στο πλαίσιο της συμμετοχής μας στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Πολιτιστικής Εκπαίδευσης «Έλα να σου μιλήσω για το τόπο μου» για την υλοποίηση του 2ου Πανελλαδικού Μαθητικού Υβριδικού Συνεδρίου. 380 σχολικές μονάδες του Δικτύου συνεργάζονται και συνυπάρχουν ενισχύοντας τους μεταξύ τους δεσμούς και εντείνοντας την εξωστρέφεια τους.

Παράλληλα αναδεικνύονται οι δεξιότητες, τα ταλέντα των μαθητών, καλλιεργείται η κριτική τους σκέψη και προωθείται η κοινωνικοποίηση τους, Φωτογραφίες, τραγούδια, ηχογραφημένες εκπομπές, χρήση νέων τεχνολογικών αναφέρονται ενδεικτικά και πλαισιώνουν αρμονικά την εργασία μας για το σκοπό αυτό. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε την υλοποίηση της εργασίας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί :

Βαρώτσου Ελευθερία, Γιάντσιου Ευαγγελία, Δεμέστιχα Ειρήνη, Παπαδοπούλου Νικολέτα, Σεστάκοβα Τατιάνα

Τζουβελέκης Παναγιώτης (Διευθυντής)